להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


 

התנהגות כלכלית נבונה – חינוך פיננסי

אנשים רבים חושבים שהם חושבים. האומנם? ההבנה המתבקשת מתהליך חשיבה והחלטה שלמחליט/ה יש את הידע ,הכלים הרלוונטים והמיומנויות לאיסוף,עיבוד וניתוח המידע לצורך קבלת החלטה והתוצאה הרצויה.

אנו בני האדם מאמנים ומשוכנעים שאנו מפעילים  חשיבה רציונאלית, שיקול דעת יסודי ומקיף בעת שאנו נדרשים לקבל החלטות ולפעול. האם ה"היגיון הבריא", ההבנה שאנו רציונאליים ויודעים מה באמת טוב לנו, בצירוף אינטואיציה חדה ונסיון מצטבר, מסייעת לנו לקבל את ההחלטות הנכונות?

המודל של האדם הרציונאלי ( האדם הכלכלי) שאחד מאבותיו הידועים הוא אדם סמית, היה הבסיס לכלכלה הקלאסית במשך תקופה ארוכה. מה זה אומר? שהאדם מקבל החלטות לאחר מחשבה עמוקה ושכלתנית, על בסיס חישובי עלות-תועלת, הוא מונע מאינטרס אישי ברור, פועל במטרה למקסם רווחים, מפעיל חשיבה אנליטית, מפגין קור רוח ושליטה בתהליך (האנליטי) וברגשותיו (מנטרל רגשות ואמוציונאליות).

האם רוב האנשים באמת מפגינים התנהגות כלכלית נבונה, מרבית הזמן בחיי היום-יום?

המציאות מראה שאנו חושבים פחות, יודעים פחות ממה שאנו חושבים שאנו יודעים ומושלמים פחות ממה שאנו מעריכים את עצמנו. עובדות החיים מעידות שוב ושוב שהסיפור על האדם הרציונאלי אינו תמיד "רציונאלי".

במבחן התוצאה אחדים מאיתנו  מונעים על-ידי דחפים פרימטיביים ומידיים של "כאן ועכשיו" (מתקשים לדחות סיפוקים), לא תופסים את המציאות כפי שהיא – גם לא את ה"סימנים" והמגמות המתהוות ויתרה מכך לא עוצרים לבחון את המשמעות וההשלכות של ההחלטות והמעשים שלנו..לא כולנו מוכשרים ובעלי ניסיון מספיק להבחין בצרכים עתידיים ולפיכך עלולים להיות מובלים לקבלת החלטות על סמך מידע שגוי, חלקי, מעוות, הערכה ופרשנות שגויות של מידע, ניסיון וזיכרון מוצלחים יותר או פחות מן העבר, שאינם מעידים בהכרח על תוצאות צפויות בעתיד.

העולם התחרותי והשיווקי של החברות המסחריות נעשה אגרסיבי, מתוחכם ופולשני מאוד, באופנים רבים לתחומי חיינו (פרסום "נדחף" ,רשתות חברתיות, מניפולציה חושית,שלטי חוצות וכיו"ב), כזה המפעיל מניפולציה חושית  (ראייה, ריח, שמיעה, מישוש וטעם) שרובנו לא מודעים לה כלל, וזאת במטרה לגרום לנו להכניס את היד לארנק ולקנות ללא הפסקה. לא תמיד זו התנהגות כלכלית נבונה.
האתגר הופך להיות קשה יותר כשאנו מודעים לחלק מהמניפולציה, מתקשים לא לשתף עמה פעולה ומוציאים לפועל צריכה (הוצאה)לא הכרחית ולא נבונה שלעיתים נותנת יותר מענה "מנטלי" ופחות פונקציונלי. בפועל, בעולם השפע החשוף לכל, הרבה אנשים חיים מעבר ליכולתם הפיננסית, מה שעלול ל"סלול" את הדרך  החלקלקה להידרדרות כלכלית ובעקבותיה למצוקה, ללחצים נפשיים ולהשלכות חמורות על היחסים שלנו  עם הסביבה.

אחת מאבני היסוד של היחיד והקהילה היא החוסן הכלכלי, המאפשר ליחיד ולקהילה לספק את צרכיהם מבלי להיקלע למשברים כלכליים ולקשיים שעלולים להשפיע לרעה על כל תחומי החיים ועל חוסנה של הקהילה.

מכון יוספטל מציע סדנה להתנהגות כלכלית נבונה וחינוך פיננסי המסייעת ליחיד ולמשפחה לשפר את החשיבה, הגישה וההתנהגות הכלכלית ביחס לצריכה נבונה ומועילה, ולהטיב את איכות החיים ורמת החיים של אלה בהתאם.
 

מטרות הסדנה:

  • הבנת המושג "כלכלה התנהגותית נבונה", כבסיס לשינוי דפוסי התנהגות והרגלי הצריכה.
  • הרחבת הידע והבנת תהליכים מחשבתיים בתהליך קבלת החלטות צרכניות.
  • רכישת ידע וכלים להתנהגות כלכלית נבונה.
  • היכרות עם העקרונות שלפיהם מתנהלים שווקים פיננסיים.
  • מודעות לסיכונים פיננסיים ולהזדמנויות פיננסיות.
  • פיתוח מיומנות וביטחון עצמי בקבלת החלטות וביישום התנהגות כלכלית נבונה לשיפור הרווחה הפיננסית.


מקור: דן אריאלי, לא רציונלי ולא במקרה. הוצאת מטר. 2011
 
להצטרפות לרשימת התפוצה 
השאר פרטים
השאר את פרטי הדוא"ל שלך כאן >>  © כל הזכויות שמורות למכון ע"ש גיורא יוספטל
 
                 
                                  

צור קשר

 
yoseftal73@gmail.com
ת.ד. 107 גדרה
03-5346465
לייבסיטי - בניית אתרים