להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


 

מכירת חמץ במאה ה- 21

כולנו גדלנו על המנהג של אי אכילת חמץ בפסח. המקפידים יותר- המסורתיים והדתיים שבינינו מבצעים גם מטלות נוספות כגון ביעור חמץ. איסור החמץ בפסח כולל הן איסור על אכילת חמץ, הן איסור על אחזקתו ולגבי החקלאים, חל איסור על גם האכלת בעלי חיים בחמץ. חמץ אינו כולל כמובן רק לחם ומוצרים דומים. ישנם מוצרים שלא תמיד נלקחים בחשבון כחמץ אך הם בהחלט שייכים למשפחת החמץ כמו בירה, ויסקי, שמרים, אבקת מרק, שניצל קפוא מוכן ואפילו ישנן תרופות הנחשבות לחמץ.

מה עושים?

כאמור, במידה ונותר מעט חמץ בבית לפני חג הפסח נוהגים לבצע ביעור חמץ. ביעור חמץ הוא שריפתו ממש בערב חג הפסח בבוקר שלפני ליל הסדר עד שעות הצהריים. רבים משומרי המצוות משתדלים "לחסל" ולאכול את כל החמץ שבביתם או לפחות חלק ניכר ממנו עד חג הפסח ומשתדלים לרכוש חמץ מועט ככל שניתן בשבועות הקודמים לחג אך עדיין, כאשר נותר מעט חמץ נוהגים לשרוף אותו. אך מה יש לעשות במידה ונשאר בביתכם סטוק מכובד של חמץ?

מכירת חמץ

כאשר נותרת בבית כמות גדולה של חמץ, התורה אינה מעודדת בזבזנות ושריפת אוכל שהיה יכול להשביע פיות רבים וששריפתו תגרום לנזק כלכלי לבעליו. לכן, ישנה אפשרות לבצע גם מכירת חמץ. את החמץ הנותר לא ניתן למכור כמובן לחבריכם היהודים. יש לבצע מכירת חמץ לגוי ויש לעשות זאת בהתאם למצוות ההלכה. המכירה אינה בהכרח פרידה לתמיד מאותו חמץ אלא זוהי למעשה העברת בעלות. המכירה נעשית לרוב בעזרת רב. המוכר חותם על טופס הרשאה הממנה את הרב לבא כוחו. לאחר החג יכול אותו מוכר לשוב ולקנות את החמץ חזרה אם הוא רוצה בכך.

מכירת חמץ באינטרנט

כן, היום, כמו כל מוצר אחר, גם חמץ ניתן למכור בעזרת האינטרנט. גם אם מכירת חמץ ואינטרנט נראים לכאורה לא קשורים כלל זה לזה, הצליחו לרתום את האינטרנט גם לטובת מטרה זו. כיוון שהרב הוא זה שמבצע את המכירה ומשמש כשליחם של בעלי החמץ, ניתן את ההרשאה לתת באמצעות האינטרנט. ישנם אתרים העוסקים בתחום בהם ניתן למצוא את שטר ההרשאה והוא בר תוקף מבחינה משפטית כל עוד מולאו בו כל הפרטים הנדרשים. אין ספק כי עבור מוכרי החמץ אשר טרודים בהכנות רבות לקראת חג הפסח מתן ההרשאה דרך האינטרנט היא נוחה ומקלה.

 
להצטרפות לרשימת התפוצה 
השאר פרטים
השאר את פרטי הדוא"ל שלך כאן >>  © כל הזכויות שמורות למכון ע"ש גיורא יוספטל
 
                 
                                  

צור קשר

 
yoseftal73@gmail.com
ת.ד. 107 גדרה
03-5346465
לייבסיטי - בניית אתרים